Розріджувачі, розчинники, медіуми
Медіуми та добавки для олійного живопису урізноманітнять вашу творчість, ви зможете спробувати копіювати роботи будь-яких художників, що працюють з олійними фарбами. Якщо ви раніше ходили музеєм і дивувалися, як ця чи та картина взагалі може бути написана олією, відповідь тут. Медіуми змушують масляні фарби поводитися незвично, ставати густішими або текучими, швидко висихати або розмиватися до базового шару. За допомогою медіумів ви регулюєте насиченість, світлоту та густоту фарб. Ще за допомогою розріджувачів та очисників ви доглядаєте творчий простір. Чистите пензлі, очищаєте робочу поверхню. Є навіть рідини, якими протирають палітри та мольберти. Завдяки знанню, які медіуми за що відповідають, ви зможете повністю контролювати результат.
Бажаєте урізноманітнити ваш живопис? Ласкаво просимо до цього розділу.
Які бувають медіуми для олійного живопису
- Розбавити та розрідити. Ці добавки такі самі за складом, як самі олійні фарби. По суті, ви додаєте олію без барвника. Зазвичай додають лляну олію, вона може лише трішки жовтіти при висиханні і досить швидко висохне. Вже через 6 днів буде з'являтися плівка. Макова та сафлорова олії зовсім не жовтіють, але плівка, яку вони утворюють, не така міцна, як у лляної олії. Столова лляна олія не підійде, вона не очищена, а значить згодом прогоркатиме прямо на картині. Художні олії очищають і ущільнюють киснем для того, щоб вони стали міцнішими.
- Зменшити в'язкість олії та почистити пензлі. Для цього використовуються розріджувачі. Це може бути пінен або скипидар, очищений уайт-спірит, або суміші - двійник та трійник. Будьте обережні: всі розріджувачі токсичні та пожежонебезпечні, зберігайте їх щільно закритими у захищеному місці.
- Додати глянець чи прозорість. Для цього потрібні лаки. Лаки для живопису додають прямо в роботу, лаки для лісування наносяться на кожен шар фарби, щоб зробити її прозорою, ретушні лаки розбавляють вже підсохлу фарбу, щоб можна було вносити зміни.
- Захистити закінчену роботу. Для цього потрібні акрилові лаки. Їх теж можна зняти, якщо потрібно щось виправити, вони захищають картину від пожовтіння і бляклості кольору.
- Прискорити висихання. Вам потрібен сикатив, це солі металів, які прискорюють полімеризацію олії.
- Уповільнити висихання. Ефірні олії гвоздики, лаванди та розмарину уповільнюють висихання олійного шару і дуже приємно пахнуть.
Для того, щоб перейти на новий рівень майстерності, потрібна сміливість пробувати нове. Купуйте відразу кілька медіумів з різними завданнями та спробуйте зробити пару картин за їх допомогою. Хто знає, можливо, якусь добавку ви полюбите так сильно, що вона стане частиною вашого авторського стилю.