Мастихіни
Мастихін для живопису
Мастихін це металевий художній інструмент, що використовується у живописі. Їм наносять фарбу на полотно, а також видаляють залишки фарби з полотна або палітри. Мастихін ще називають художнім шпателем.
З чого виготовляється мастихін
Мастихін виготовляється зі сталі або пластику. Ручка мастихіна виготовляється з дерева чи пластмаси. На ручці вказаний номер, який позначає розмір мастихіна.
Для чого використовується мастихін
- Для змішування фарб
- Для створення незвичайних рельєфів та текстур
- Для написання цілісної картини
- Для видалення надлишків фарби з палітри або видалення фарби з полотна.
Форми та різновиди мастихінів
Мастихіни для живопису поділяються на дві групи:
- Плоскі, негнучкі мастихіни з гострими краями. Вони потрібні для видалення залишків фарби з палітри та полотна. Мастихіни для видалення надлишків фарби з палітри мають пряму форму ручки. Таким чином, фарба знімається легше і мастихін не вигинається під тиском. Але будьте з ними обережнішими: при видаленні фарби з картини досить гострий мастихін може розрізати полотно.
- Гнучкі мастихіни, обтічної форми – створені для змішування фарб та роботи в різних техніках. Мастихіни для нанесення фарби відрізняються вигнутою формою ручки. Це зроблено для того, щоб під час роботи рука не торкалася полотна.
Форма мастихінів:
- Ромбоподібні. Найпоширеніший вид мастихіна. Найчастіше бувають витягнутої форми та використовуються як у нанесенні фарби на полотно, так і у знятті надлишків з полотна та палітри. Найуніверсальніший вид мастихіна.
- Краплеподібні. За допомогою закругленої форми основи зручно створювати хвилястий рельєф. Другі за популярністю, після ромбоподібних.
- Прямокутні. Рівне нанесення фарби на полотно. Таким мастихіном дуже зручно чистити палітру від фарби.
- Овальні. Бувають вузькими та широкими. З їхньою допомогою можна зробити ефект хвиль.
- Незвичайної форми. Сюди відносяться мастихіни із зазубнями, мастихіни у вигляді віяла, вилчасті та хвилясті мастихіни. Усі вони створені для різних мистецьких технік.
Мастихін в олійному живописі
Мастихін використовують у написанні картин різними фарбами. Але уявити олійний живопис без мастихіна просто неможливо. Хоча так було не завжди. До XIX століття мастихін використовувався суто з метою очищення надлишків з палітри або змішування фарб. У XX столітті художники почали експериментувати з техніками, кольорами та фактурами. Таким чином мастихін став невіддільною частиною живопису.
У олійному живописі мастихін займає особливе місце: з ним легше замішувати густі олійні фарби та наносити їх на полотно. Він легко видаляє залишки олії з поверхні або з палітри.
Завдяки мастихіну, в олійному живописі з'явилася техніка імпасто. Імпасто це техніка нанесення олійних фарб на полотно великими мазками. Таким чином, малюнок виглядає об'ємним і набуває опуклої текстури.
Саме в цій техніці Вінсент Ван Гог писав свої картини, одна з яких "Зоряна ніч".
Мастихін надихнув художників створення ще однієї техніки – сграфіто. Сграфіто - це подряпування нанесеного шару фарби для надання рельєфу. У цій техніці часто подряпують кору дерев для кращого відтворення дерев'яної структури.
Як доглядати за мастихіном
Мастихін важливо мити одразу після закінчення роботи з ним. Використовуйте господарське мило або спеціальне мило для змивання олії з кистей та мастихіну. Хоча зараз усі мастихіни робляться з якісної, нержавіючої сталі, все одно добре просушуйте мастихін. Після миття - промокніть мастихін від вологи або покладіть його сушитися на рушник.
При виборі мастихіна орієнтуйтесь на сферу вашої роботи. Звертайте увагу на розмір і форму мастихіна і тоді ви точно не помилитеся!