Каліграфія
Каліграфія
Західна та східна каліграфія розвивалися зовсім несхожими шляхами. У західній – готичній, італійській та англійській каліграфії має особливу важливість естетична досконалість ліній та геометричних форм. Відносна висота і ширина букв дотримується з повною строгістю, а перед виконанням каліграфії обов'язково використовують розмітку та ескіз простим олівцем.
Відмінність європейської та східної каліграфії
Східна каліграфія виконується пензлем, як, наприклад, японська та китайська каліграфія. Так само можуть використовуватися заточені плоскі палички, що формою нагадують плоскі пір'я - в тибетській, перській та арабській каліграфії.
Європейська каліграфія походила ще від традиції вибивання написів у камені, тому перо повторює саму сутність європейської каліграфії. Перо прорізує папір, залишаючи на ньому слід туші. Плоске перо для каліграфії це також інструмент, що нагадує різець скульптора, але тепер уже виконаний для написання літер на папері.
Каліграфія або леттерінг
Леттерінг відрізняється від каліграфії кількома нюансами:
- Леттерінг – це наймолодший спосіб малювати літери.
- Ви саме малюєте форму букв, тоді як каліграфія це написання букв пером із чіткими правилами.
- Каліграфія набагато суворіша і має високі вимоги у дотриманні куту нахилу не тільки всієї літери, а й пера до паперу.
- Леттерінг вільний та використовується для неформального декору. Він чудово виглядає на вивісках та ресторанних меню.
- Каліграфія це особливо формальний вид письменного мистецтва, тому каліграфія може супроводжувати офіційні запрошення, документи, формальні вітання та плакати.
- Для західної каліграфії використовується плоске, гостре та плакатне перо, а леттеринг може виконуватися будь-чим: від маркерів до акварельних пензликів.
Інструменти для каліграфії
Для англійської, італійської, готичної та слов'янської каліграфії вам знадобляться наступні інструменти:
– Перо. Пір'я для каліграфії зовсім недороге, тому їх можна мати до десятка і змінювати, залежно від стилю поточної роботи. Пір'я Manuscript це найпоширеніше пір'я для каліграфії. Так само є пір'я Leonardt середньої якості та ціни, і японське пір'я Zebra високопрофесійного рівня. Досі у продажу трапляються пір'я "Зірочка", які використовуються навіть в італійських школах архітектурної графіки.
- Утримувач для пера. Може бути прямим або скошеним, для кожної людини зручніше один чи інший варіант. Вважається, що на скошеному тримачі зручніше вчитися, тому що ви можете краще бачити написані літери. Утримувач зазвичай дерев'яний, він може бути лакований і не лакований. Лакований виглядає більш пристойно, проте від тривалого використання та попадання туші всередину лак може розтріскуватися.
- Туш. Хороша туш має бути щільною та насиченою за кольором. У традиційній каліграфії використовується чорна туш, але для різних робіт і просто під настрій можна купити будь-яку кольорову туш. Також у продажу є срібна та золота туш для каліграфії. Туш для китайської каліграфії відрізняється тим, що вона сильніше розбавлена водою, тому з пером не рекомендуємо її використовувати.
- Підставка під перо. Це може бути будь-яка дерев'яна підставка або навіть зроблена своїми руками, але є і професійні моделі для кількох пір'їв. Це зручно, коли в роботі ви починаєте використовувати відразу кілька пер для каліграфії та хочете ненадовго відкласти перо, щоб воно не зникло зі столу.
- Пензлик. Професіонали часто використовують пензлик для нанесення туші на перо. Це дозволяє точно контролювати обсяг чорнила і не допускати появи плям.
- Папір. Така сама найважливіша частина каліграфії, як перо та туш. На хорошому папері ви відчуєте зовсім інший відгук від пера. Важливо вибирати папір, що не вбирає воду, щоб чорнило не вбиралося, утворюючи навколо літер пухнасту ялинку.
Подарунковий набір для каліграфії
Winsor&Newton створили відмінний набір для каліграфії одразу в подарунковому спакуванні. У ньому є тримач, пір'я, туш трьох кольорів – чорна, червона та коричнева. Цього вистачить більшості каліграфічних робіт перших етапах, а туші вистачить більш ніж рік письма. Згодом можна буде докупити додаткові пір'я та просуватися до професійної європейської каліграфії.
Що ще можна малювати пером та тушшю
Особливо ефектно виглядають скетчі та начерки пером. Цей інструмент використали ще такі титани живопису як Веронезе та Рембрандт. Піранезі у своїх унікальних архітектурних роботах також використовував перо та туш.
Особливість пера в тому, що тільки воно може давати неоднакову товщину ліній і самостійно розставляти акценти кольорів там, де ви докладаєте більше зусиль. Цього не можуть ані маркери, ані лінери, ані рапідографи. Пензель теж має зовсім іншу поведінку, його лінія надто м'яка та неконтрольована. Тому начерки, зроблені пером, завжди вирізняються та мають неповторний характер.
Якщо ви хочете спробувати зробити начерки пером у дусі італійської школи скетчингу, спробуйте використовувати спочатку помаранчеву або світло-коричневу туш, потім уточнити малюнок за допомогою туші кольору сепії, а остаточні акценти розставити чорною тушшю. Так ви зможете обійтися зовсім без ескізу олівцем, а попередній малюнок світлим кольором анітрохи не завадить закінченій роботі. Швидше навпаки, додасть їй індивідуальності.